بهترین خرید در کوتاه ترین زمان

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو ایمن باشی

آشنایی با سنسور وزنی در دزدگیر اماکن

آشنایی با سنسور وزنی

سیستم‌های امنیتی مانند دزد‌گیرها نقش مهمی در دنیای امروزی دارند. آن‌ها با داشتن قابلیت‌های متنوع به طور موثری از سرقت‌ها جلوگیری می‌کنند. در حقیقت این دستگاه‌ها از طریق سنسورهای خود می‌توانند کارایی درستی داشته باشند. یکی از انواع سنسورها، سنسور وزنی است. این سنسور بر کارایی دزدگیرها تا حد زیادی افزوده است. برای آشنایی با سنسور وزنی در دزدگیر اماکن بهتر است با ما همراه باشید.

تعریف سنسور دزدگیر

قبل از آشنایی با سنسور وزنی در دزدگیر اماکن خوب است با سنسور آشنا شوید. دزدگیرها از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که عملکرد هر کدام سبب کارایی درست این سیستم‌های نظارتی خواهد شد. یکی از اجزای مهم دزدگیرهای اماکن، سنسور است. سنسور که با نام دیگر چشمی هم شناخته می‌شود، یک جز مهم و اصلی در سیستم‌های ضد سرقت به حساب می‌آید.

آشنایی با سنسور وزنی در دزدگیر اماکن

در دنیای امروزی حفظ امنیت از هر چیزی مهم‌تر است. همه مردم به نوبه خود به دنبال برقراری امنیت در محل زندگی یا محل کار خویش هستند. نصب دزدگیر اماکن یک گزینه بسیار مناسب برای حفاظت از منازل، ویلاها، فروشگاه‌ها و … است. به طور کلی انواع مختلفی از دزدگیرها وارد بازار شده و این نشان می‌دهد که تقاضا برای خرید آنها زیاد است. این سیستم‌های ضد سرقت با استفاده از سنسورهای مختلف می‌توانند شما را از موارد مشکوک و خطرها آگاه سازند. امکان استفاده از سنسورهای مختلف با کاربردهای گوناگون در دزدگیرها وجود دارد که دستگاه با کمک آن‌ها می‌تواند عملکردهای ویژه‌ای از خودش نشان دهد. سنسور وزنی یکی از پرکاربردترین سنسورها در دزدگیر اماکن به شمار می‌رود؛ اما سنسور وزنی چیست؟ به چه سنسوری، چشمی وزنی گفته می‌شود؟ در مکان‌هایی که حیوانات و پرندگان زیادی وجود دارند، نمی‌توان جلوی آنها را گرفت یا بهشان گوشزد کرد که از حد مجاز دزدگیر عبور نکنند! برای آنکه با هر بار عبور و مرور حیوانات و پرندگان دزدگیر با صدای آلارم خود کاربر را با خبر نکند، سنسورهای وزنی در کنار استفاده از دزدگیرهای اماکن تعبیه شده‌اند. این سنسورها عمدتاً برای اماکن باز مانند حیاط، پشت بام و … کاربرد دارند.

کاربرد سنسور وزنی در دزدگیر اماکن

حال این سوال پیش می‌آید که اصلاً کاربرد سنسور وزنی در دزدگیر اماکن چیست؟ از گذشته تا به امروز برقراری و ارتقای امنیت اماکن مختلف یکی از چالش‌های بشر به حساب می‌آمده. تا چند سال پیش سازندگان سیستم‌های امنیتی فکر می‌کردند که تنها راه خلاص شدن از شر سرقت‌ها، وجود یک سیستم هشدار دهنده با صداهای بلند است. زمان گذشت تا رسیدیم به زمانی که نگهداری از حیوانات خانگی رواج یافت. با وجود حیوانات خانگی دیگر این صداهای بی‌برنامه به یک معضل تبدیل شده بود؛ چراکه با هر بار عبور حیوانات کاربران خارج از مکان مورد نظر، سراسیمه و نگران می‌شدند که چه کسی به خانه آنها دستبرد زده است! اما دزدی در کار نبود. به تدریج سازندگان دزدگیرها به این نتیجه رسیدند که باید سیستمی برای جلوگیری از هشدارهای اشتباه در دزدگیرها تعبیه کنند. به این ترتیب آنها موفق به استفاده از چشمی وزنی در این دستگاه‌ها شدند. در حال حاضر به لطف سنسورهای وزنی حرکات حیوانات عاملی برای تولید صدای دزدگیر به وجود نمی‌آید. در حقیقت چشمی‌های وزنی موجودات را بر اساس سرعت، وزن، جثه و حرکت می‌سنجند. با این حساب به خوبی حیوان از انسان تمایز داده می‌شود. حیوانات خانگی همچون گربه و سگ معمولاً وزنی کمتر از ۸۰ پوند یا ۳۶ کیلوگرم دارند؛ بنابراین سنسور وزنی با تشخیص وزن این موجودات متوجه می‌شود که آنها بی‌خطر هستند و صدایی از خود تولید نمی‌کنند.

نحوه عملکرد سنسور وزنی

یکی از سنسورهای به درد بخور در دزدگیرهای اماکن، سنسور وزنی است. این سنسور به خوبی می‌تواند بین حیوانات خانگی و انسان تفاوت قائل شود؛ بنابراین با عبور آنها صدایی از خود تولید نخواهد کرد. طبق محاسبات انجام شده معمولاً حیوانات خانگی وزنی بین ۱۸ تا ۳۶ کیلوگرم دارند. سنسورهای وزنی موجودات گذر کرده که دارای این محدوده وزنی باشند را جدی نمی‌گیرد و به شما هشدار نخواهد داد. چنانچه موجودات با وزن بالاتر از ۳۶ گرم کیلوگرم از ناحیه غیر مجاز عبور کنند، سیستم دزدگیر آنها را انسان در نظر گرفته و نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهد.

 نحوه عملکرد دزدگیر سنسور وزنی در مواجهه با حیوانات بالای 36 کیلوگرم

در مبحث آشنایی با سنسور وزنی در دزدگیر اماکن ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که اگر حیوان خانگی ما وزنی بیشتر از ۳۶ کیلوگرم دارد باید چه کار کنیم؟ اعداد گفته شده محدوده نرمالی برای وزن حیوانات خانگی هستند؛ اما اگر وزن حیوان شما بیشتر از 36 کیلوگرم باشد، باید در تنظیمات دستگاهتان تصرف کنید. برای این کار باید میزان حساسیت سنسور وزنی را کم کنید. این کار با آنکه دستگاه را نسبت به حیوان خانگی شما بی‌تفاوت می‌کند؛ اما موجب حساسیت کمتر نسبت به انسان‌ها خواهد شد؛ یعنی شما با کاهش حساسیت دستگاه تان موجب عدم تشخیص برخی از انسان‌ها با وزن کمتر شده‌اید.

نکات مهم در هنگام نصب سنسورهای وزنی

 پس از آشنایی با سنسور وزنی در دزدگیر اماکن خوب است به نکاتی راجع به نصب آن ها نیز توجه کنید. در ادامه به تعدادی از نکات مهم در هنگام نصب چشمی وزنی اشاره خواهیم کرد:

 ارتفاع نصب

اولین نکته‌ای که باید هنگام نصب چشمی‌های وزنی به آن توجه کنید، ارتفاع نصب است. نصب این چشمی‌ها در ارتفاع کمتر سبب تولید صدا هنگام مواجهه حرکات حیوانات خانگی و دسترسی آنها به دستگاه می‌شود. به این ترتیب احتمال آسیب رسیدن به دزدگیر افزایش می‌یابد. برای جلوگیری از آسیب به دستگاه می‌توانید بخش پایینی لنز را بپوشانید. با این اقدام ساده دستگاه نسبت به حیوانات در ارتفاعات کمتر حساسیت نشاط نمی‌دهد.

 تنظیم حساسیت نسبت به نبض

تنظیمات کارخانه سنسورهای وزنی به این صورت است که تعداد نبض کمتر را به عنوان حیوان خانگی در نظر می‌گیرد و تعداد نبض بیشتر را به عنوان انسان تلقی می‌کند. اگر با هشدارهای وقت و بی وقت دزدگیرتان مشکل دارید، می‌توانید میزان حساسیت را کم کنید.

 زاویه سنسور

علاوه بر موارد گفته شده باید به زاویه سنسورها هم توجه کنید. نباید سنسور و دزدگیر را در جایی قرار دهید که حیوان خانگی با پرش بتواند به آن برسد. بیشتر سعی کنید محدوده تشخیصی دزدگیرتان را در زوایای مربوط به حرکت انسان نصب نمایید. به بیانی اگر حیوان خانگی در محدوده تشخیصی سنسور قرار بگیرد، هشدار کاذب ایجاد خواهد شد.

جمع‌بندی

سیستم‌های حفظ امنیت همچون دزدگیرها نقش مهمی را در امنیت خانه‌ها، ویلاها، اداره‌ها، فروشگاه‌ها و … ایفا می‌کنند. تهیه سنسورهای وزنی یکی از تصمیمات کاربردی و مفید برای استفاده در اماکنی است که حیوانات خانگی در آن عبور و مرور می‌کنند. به لطف وجود این سنسورها دیگر دزدگیر نسبت به حرکات حیوانات حساس نیست. بدون وجود سنسورهای وزنی، هرگونه حرکت از طرف حیوان خانگی می‎تواند سبب تولید آژیر و هشدار شود؛ اما سنسورهای وزنی با تخمین سرعت و وزن موجودات حیوان را از انسان متمایز می‌کنند؛ به این ترتیب دیگر مجبور نیستید با صداهای مزاحم دزدگیر در اثر عبور حیوانات سر و کله بزنید!

Picture of imenbashiadmin

imenbashiadmin

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا