بهترین خرید در کوتاه ترین زمان

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو ایمن باشی

نصب آیفون تصویری

آیفون تصویری یکی از وسایل پرکاربرد در زندگی امروزی است؛‌ به ‌طوری که کمتر خانه‌ای پیدا می‌شود فاقد آیفون تصویری باشد. البته نصب این دستگاه‌ها یکی از مقدمات برای استفاده از این وسایل بی‌نظیر است. در حقیقت نصب و اجرای آیفون تصویری اگر به صورت اصولی انجام نشود، در آینده می‌تواند دردسرهای زیادی برای صاحبان ایجاد کند. به این منظور با ما همراه باشید تا به شما توضیحاتی در رابطه با نصب دوربین تصویری با ایمن باشی بدهیم.

 آیفون تصویری چیست؟

آیفون تصویری یکی از تجهیزات مورد نیاز در هر ساختمانی است. این دستگاه‌ها دربازکن ‌هایی از نوع تصویری هستند که علاوه بر صدا، تصویر فرد پشت در را نیز به شما نشان می‌دهد تا بتوانید اطلاعات بیشتری در رابطه با محیط بیرون به دست آورید. در گذشته آیفون ‌ها تنها قادر به رساندن صدای فرد مراجعه‌کنندگان به کاربران بودند؛ اما امروزه به لطف این وسایل، امنیت منازل افزایش یافت و تا حدودی دست سارقین کوتاه شد!

 تجهیزات آیفون تصویری

 هر وسیله‌ای برای آنکه عملکرد مناسب خود را داشته باشد، باید اجزایش کامل باشد. آیفون تصویری‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند؛ به ‌طوری که می‌توان اجزای اصلی آن‌ها را به شرح زیر طبقه بندی کرد:

 صفحه کلید ورودی

همه موارد اعم از صفحه کلیدی که ورودی از قاب دارد و البته شستی زنگ و جعبه آن؛ همگی در زیر پنل تشکیل شده است. اگر بخواهید این صفحه را نسبت به عوامل محیطی همچون آب و گرد و غبار و آفتاب مقاوم کنید، بهتر است انواع با کیفیت آن را انتخاب نمایید.

 منبع تغذیه

 منبع تغذیه توانایی تبدیل ولتاژ ۲۲۰ ولت را به ۱۲ ولت دارد؛ بنابراین می‌تواند عملکرد دستگاه را آسان نماید.

صفحه نمایش

بخش دیگری از آیفون تصویری‌ها، صفحه نمایش است. این صفحه در داخل آپارتمان نصب شده و اجزای مختلفی همچون گوشی، اسپیکر و میکروفون دارد.

 کابل مخصوص

کابل مخصوص موجب ارتباط بین اجزای دیگر سیستم می‌شود. تابلوهای فویل دار یک رابط موثر محسوب شده و از اختلال در صدا و تصویر نیز ممانعت به عمل می‌آورد.

 دوربین آیفون تصویری

بخش اصلی دیگر این وسایل، دوربین است. دوربین وظیفه تهیه تصاویر از افراد را دارد تا شما بتوانید قیافه فرد مراجعه‌کننده را ببینید و با آگاهی درب را باز کنید.

نصب آیفون تصویری با ایمن باشی

حال که با اجزای مختلف آیفون تصویری آشنا شدید، نوبت آن است که از نصب این وسیله نیز سر در بیاورید. در حقیقت قرار گیری بخش‌های مختلف این نوع دربازکن‌ها در مکان مناسب می‌تواند شما را تا حد زیادی به نصب اصولی و درست نزدیک کند. به دلیل اهمیت این موضوع، در ادامه به مراحل نصب آیفون تصویری با ایمن باشی خواهیم پرداخت:

 ساخت سیم کشی برق

 اولین گام در نصب آیفون تصویری، سیم کشی برق است. همان‌طور که می‌دانید آیفون تصویری جزو وسایل برقی به حساب می‌آید؛ بنابراین در نبود برق شهری، این دستگاه به کار نمی‌افتد یا در صورت فطعی برق، از کار می‌افتد. در ابتدا باید دستگاه را با سیم کشی به برق متصل کرده و آیفون تصویری را به راه بیندازید. البته سیم کشی به دو صورت سیم کشی برق روکار یا سیم کشی برق توکار قابل انجام است. برای داشتن یک پیش‌زمینه مناسب راجع به این مسئله به تعریف این دو نوع سیم کشی پرداختیم:

 سیم کشی روکار

 برای انجام این نوع سیم کشی باید ابتدا سیم‌های برق را از داخل لوله برق به سمت صفحه نمایش و گوشی موجود در آپارتمان عبور دهید.

سیم کشی برق توکار

تنها زمانی که ساختمان شما تکمیل نیست و هنوز در حال ساخت است، این نوع سیم کشی به طور متداول‌تری استفاده می‌شود. برای این نوع سیم کشی بعد از آنکه شیار زنی و لوله گذاری را انجام دادید، باید سیم فاز و نول انشعابی از جعبه تقسیم را به سمت صفحه ‌نمایش هدایت نمایید. معمولاً در این مرحله حتما به فضای موردنظرتان برای آیفون تصویری در خانه توجه کنید. در حقیقت باید سیم کشی را در محل مناسبی از منزل همچون نزدیک آشپزخانه نصب نمایید.

علاوه بر این، ترانس تغذیه به برق شهری احتیاج دارد. برای تغذیه ترانس باید نسبت به هدایت و انتقال یک منشا از برق ساختمان تا محل نصب ترانس اقدام نمایید. برای نصب ترانس تغذیه برای جلوگیری از افت ولتاژ در طول سیم‌های برق از ترانس تا پنل دستگاه بهتر است آن را در کمترین فاصله تا پنل درب آپارتمان نصب نمایید. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل نصب تصویری با ایمن باشی به حساب می‌آید.

 سیم کشی صفحه نمایش

مرحله دوم مربوط به سیم کشی مانیتور در هر واحد است. در این مرحله کابل آیفون را با فاصله از سیم‌های برق انتقال می‌دهند تا از ایجاد نویز در صدا و تصویر جلوگیری شود. برای این منظور کابل آیفون فویل دار و شیل دار ۴ زوج مناسب‌ترین کابل به حساب می‌آیند؛ طوری که تا حد زیادی از صداهای اضافه و پرش تصویر جلوگیری می‌کند. برای پیش بردن این مرحله باید هر کدام از سیم‌ها را به ترمینال مخصوص در پشت صفحه نمایش اتصال دهید. سیم مربوط به شاسی زنگ اصولا باید بین صفحه نمایش هر طبقه و پنل اتصال یابد. به طور کلی چیزی که در مرحله دوم مهم است، اتصال درست سیم‌ها به ترمینال‌های مختص خود است. پس از وصل سیم‌ها در مکان موردنظر، نوبت قرار دادن مانیتور بر روی براکت است؛ اما حواستان باشد که تا اتمام سیم کشی برق را وصل نکنید.

 سیم کشی پنل خارجی به صفحه نمایش

همانند آیفون‌های تصویری؛ صفحه نمایش هم در پشت پنل خارجی خود پورت مخصوص دارد. نکته مهم در این مرحله اتصال پنل به صفحه نمایش است؛ البته قبل از این اتصال حتماً باید حفره مخصوص خروجی کابل آیفون را از داخل آن ایجاد کرد تا سیم رابط صفحه نمایش بتواند از داخل حفره خارج شده و اتصال سیم‌های رابط در پشت پنل با موفقیت پشت سر گذاشته شود. برای سیم کشی آیفون تصویری چند طبقه تنها با افزودن تعداد سیم‌های زنگ در پشت پنل با توجه به تعداد واحدها انجام می‌شود.

انجام مرحله سیم کشی ترانس تغذیه و در بازکن به پنل خارجی

در پشت پنل، پورت‌های مخصوصی برای منبع تغذیه و دربازکن وجود دارد؛ برای مثال ترمینال صفر مختص اتصال به منبع تغذیه است. البته چنان چه می‌خواهید مرحله سیم کشی ترانس تغذیه را انجام دهید، باید ابتدا ترانس تغذیه را با پنل خارجی ارتباط دهید. برای این کار دو سیم فاز و نول از برق ساختمان را به ورودی ترانس تغذیه اتصال می‌دهید.

در گام بعدی باید نسبت به بستن دو خروجی ۱۲ ولت منفی و مثبت به ترمینال صفر و ترمینال ۱۲ اقدام نمایید. نکته مهم در این عملیات، دقت در قرارگیری در دو خروجی مثبت و منفی است. چنانچه اشتباه صورت بگیرد، پنل یا فیوز داخلی ممکن است بسوزد. همچنین برای سیم کشی دربازکن به پنل خارجی باید یک خروجی از سیم اتصال دهنده ترانس پنل استفاده کرده و آن را به یکی از پایه‌های L1 یا L2 متصل نمایید.

سپس با گرفتن یک رشته سیم افشان به صورت مستقیم از خروجی ۱۲ ولت، ترانس آن را با در باز کن انتقال می‌دهید. با این کار ارتباط بین پنل دربازکن و ترانس تغذیه به طور موثری فراهم می‌شود.

جمع بندی

سپردن نصب و اجرای آیفون تصویری به افراد نابلد و بی‌تجربه، ممکن است پشیمانی‌هایی به بار آورد. در این حال با آن که پول زیادی هم پرداخت کرده‌اید، اما نمی‌توانید به خوبی از وسیله خریداری شده استفاده کنید. پس حواستان باشد که علاوه بر یک خرید خوب، به نصب و سیم کشی درست آیفون تصویریتان نیز توجه کنید؛ چراکه موجب استفاده بهینه شما از این وسیله خواهد شد. نصب آیفون تصویری با ایمن باشی یکی از عاقلانه‌ترین کارها است. این مجموعه دارای کارشناسان زبده است که با دقت و با بکارگیری اصول به این کار می‌پردازند.

 برخی از سوالات متداول

 ترمینال ۱۲ در آیفون تصویری مخصوص چیست؟

 ترمینال ۱۲ مخصوص اتصال منبع تغذیه است.

ترمینال مخصوص سیم زنگ با چه علامتی در نقشه سیم کشی آیفون تصویری در نظر گرفته می‌شود؟

ترمینال مخصوص سیم زنگ با علامت B تعیین می‌شود.

چرا ایمن باشی یک شرکت خوب برای نصب آیفون تصویری است؟

ایمن باشی به دلیل داشتن کارشناسان کاربلد، پشتیبانی طولانی و حتی پس از فروش، انجام تمام خدمات نصب و … یک مجموعه ایده‌آل برای خرید به شمار می‌رود.

 

پیمایش به بالا