بهترین خرید در کوتاه ترین زمان

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
لوگو ایمن باشی

دوربین مداربسته یا دزدگیر؟

دوربین مداربسته واجب است یا دزدگیر اماکن

هر چه قدر که زمان پیشرفت میکند، تجهیزات امنیتی و سیستم های حفاظتی نیز پیشرفت میکنند و مردم میتوانند به کمک ابزار های هوشمندی به تامین امنیت محل زندگی یا محل کار خود بپردازند. توجه داشته باشید که اوضاع نابسامان افتصادی نیز در افزایش نیاز افراد به حس امنیت تاثیر دارد. در بین تجهیزات امنیتی دوربین مداربسته و دزدگیر جزو سیستم های امنیتی فوق پیشرفته هستند که هر دو آن ها میتوانند نیاز شما را از بابت امنیتی تامین کنند. حال این که کدام یک از این دو در جایگاه خود واجب تر است، میتواند دغدغه و سوال خیلی از ما ها باشد.

دوربین مداربسته چیست؟

حال به پاسخ پرسش دوربین مداربسته چیست، میپردازیم. در واقع به تمام دوربین هایی که میتوانند وقایع و رویداد های دور و بر را ضبط کنند و سپس اطلاعات ضبط شده را به نقاط دیگر ارسال کنند، دوربین مداربسته گفته میشود. با توجه به این که اکثر افراد دیدگاهی که نسبت به دوربین مداربسته دارند، در مورد ایجاد امنیت است ولی گفتنی است که دوربین های به کار رفته در سان های جلسات کنفرانس و یا دیگر اماکن ها نیز دوربین مداربسته میباشند.

دوربین های مداربسته تاثیر بسیار زیادی در ایجاد امنیت مناطق دارند. در واقع شما میتوانید به کمک دوربین مداربسته امنیت خانه یا محل کار خود را دو برابر کنید. توجه داشته باشید که وجود دوربین در فروشگاه یا خانه از ورود سارقان به این مناطق جلوگیری میکند و بر همین اساس نیز امنیت را در این مناطق افزایش میدهد. ضمن این که شما میتوانید به کمک دوربین مداربسته منطقه مورد نظر خود را از راه دور کنترل کنید.

انواع دوربین مداربسته

ما میتوانیم دوربین های مداربسته را بر اساس ویژگی های مختلفی دسته بندی کنیم که تعدادی از آن ویژگی ها به شرح زیر است؛

 • انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری
 • انواع دوربین مداربسته بر اساس بستر ارتباطی و فرمت
 • انواع دوربین مداربسته بر اساس دوربین و قاب آن ها

انواع دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری

 • دوربین های مداربسته اسپیددام
 • دوربین های مداربسته دام
 • دوربین های مداربسته صنعتی
 • دوربین های مداربسته مینیاتوری
 • دوربین های مداربسته مادون قرمز

انواع دوربین مدربسته بر اساس بستر ارتباطی و فرمت

 • دوربین های تحت شبکه
 • دوربین های اچی دی
 • دوربین های آنالوگ

انواع دوربین مداربسته بر اساس دوربین و قاب آن ها

 • دوربین هایی با قاب فانتزی
 • دوربین های ضد آب با قاب بزرگ
 • دوربین های مخفی

مزایای دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته کاربرد و مزایای مختلفی دارند که به شرح زیر است؛

افزایش امنیت محل مورد نظر

همان طور که گفتیم، دوربین مداربسته امنیت و ایمنی منطقه مورد نظر شما را افزایش میدهد. به این صورت که سارقان به دیدن دوربین مداربسته در یک منطقه از نزدیک شدن به آن منطقه میهراسند.

امکان دریافت خسارت وارد شده از بیمه

اگر خدای نکرده در محلی که در آن جا دوربین مداربسته وجود دارد، سرقتی انجام شود، بیمه به پرداخت خسارت و زیان شما پرداخت خواهد کرد.

کنترل کردن تردد خودرو ها

شما میتوانید در پارکینگ ها یا امکان دیگر با نصب دوربین مداربسته، از شماره پلاک های ماشین ها باخبر شده تا در صورت بروز مشکل به راحتی آن ها را پیدا کنید.

کنترل و پایش عملکرد کارمندان

شما میتوانید با نصب دوربین مداربسته در محیط کاری خود، عملکرد کارکنان خود را زیر نظر بگیرید. این امر در افازیش بازده کاری آنان نقش دارد. گفتنی است که این کار با دزدگیر امکان پذیر نیست و این یکی از تفاوت های عمده دزدگیر با دوربین مداربسته میباشد.

کنترل از راه دور

شما میتوانید با نصب دوربین مداربسته در خانه خود، اگر کودک خردسالی دارید یا سالمندی را در خانه نگه داری میکنید، آن ها را از راه دور کنترل کنید و در صورت بروز مشکلی فورا خود را به خانه برسانید.

دزدگیر اماکن چیست؟

دزدگیر اماکن نیز یکی دیگر از سیتم های تجیهزاتی پیشرفته ای است که به ازفایش امنیت در محل مورد نظر کمک میکند. توجه داشته باشید که دزدگیر اماکن بر اساس داشتن قیمت های مقرون به صرفه، مصرف بسیار زیادی دارد. دزدگیر ها به این صورت عمل میکنند که اگر توسط محرکی تحریک شوند، از بلندگوی آن ها صدا و یا همان آژیر بلندی خارج میشود و به شما هشدار میدهد. البته در برخی از مدل ها ضمن در آمدن یک آژیر بلند، اس ام اسی به گوشی شما نیز ارسال میشود.

دزدگیر های اماکن این قابلیت را دارند که به ان ها چشمی و سنسور های دیگری وصل کنیم. در واقع دزدگیر از نزدیک شدن افراد مزاحم و سارق به محل مورد نظر جلوگیری میکند ولی دوربین مداربسته بیشتر به شناسایی و بازبینی حوادث کمک میکند.

انواع دزدگیر

تولید صدا برای ایجاد رعب و وحشت در سارقین

برخی از دزدگیر ها، با تحریک شدن فقط صدای بندی ایجاد میکنند به این صورت که با این صدا، سارق به شدت هراس میکند. از طرفی، این صدای بلند میتواند افراد دیگر را از وجود سارق با خبر سازد.

باخبرسازی افراد به کمک برقراری تماس

گاهی اوقات با توجه به این که افراد از منطقه مورد نظر خیلی دور هستند، امکان شنیدن صدای بلند آژیر توسط ان ها مقدور نیست. بر همین اساس دزدگیر توسط شماره های ذخیره شده در حافظه خود، با فرد تماس میگیرد و او را با خبر میسازد. برای این مورد میتوان به دزدگیر تلفن کننده خطوط ثابت اشاره کرد.

باخبر سازی از طریق ارسال پیامک

گاهی اوقات نیز به دلیل عدم وجود خط تلفن ثابت در محل مورد نظر و به جهت افزایش امنیت، از دزدگیر تلفن کننده سیم کارتی استفاده میکنند. گفتنی است که احتمال قطع ارتباط در چنین دزدگیر هایی بسیار کم است.

سیستم های کنترل چندکاره

برخی از دزدگیر ها توانایی کنترل چندین فروشگاه و یا اماکن دیگر را با هم بر عهده دارند.

تفاوت های دوربین مداربسته و دزدگیر

 • همان طور که گفتیم دوربین های مداربسته به سیستم اعلام سرقت مجهز نیستند و در صورت نزدیک شدن سارق به شما هشدار نمیدهد. این درحالی است که دوربین مداربسته در ثبت وقایع به شما میکند. ولی دزدگیر اماکن در صورت حس کردن هر گونه محرک آسیب زایی به نحوه های گوناگون به شما هشدار میدهد.
 • دزدگیر های اماکن از طریق ارسال پیامک، تماس و آژیر بلند به شما هشدار میدهند این درحالی است که دوربین های مداربسته چنین قابلیتی ندارند.
 • معمولا استفاده از دوربین مداربسته برای داخل منزل توصیه نمیشود چرا که سارق میتواند حافظه دوربین را بردارد و برای پخش اطلاعات شخصی از شما اخاذی کند.
 • دوربین مداربسته قابلیت هک شدن دارد و هکر ها میتوانند به حافظه دوربین دسترسی پیدا کنند.
 • دزدگیر های اماکن هوشمند به شما این امکان را میدهند که بتوانید از راه دور سیستم های برقی محل مورد نظر را کنترل کنید این در حالی است که دوربین مداربسته دارای چنین قابلیتی نمیباشد.
 • سنسور های حرکتی موجود در دزدگیر های امکان بسیار قوی بوده و با احساس حتی کوچک ترین محرکی نیز به شما اطلاع میدهند.

دزدگیر بهتر است یا دوربین مداربسته؟

همان طور که تا اینجای کار متوجه شدید، هم دزدگیر و هم دوربین مداربسته دارای مزیت های خاص خود هستند که همه آن ها برای یک محیط به درد بخور است در نتیجه شما میتواند برای داشتن محیطی به دور از هر گونه مزاحم و سارقی، از هر دوی آن ها یعنی هم از دوربین مداربسته و هم از دزدگیر در کنار هم دیگر استفاده کنید. گفتن این نیز خوب است که شما میتوانید دوربین مداربسته را به دزدگیر متصل کنید.

تصویر imenbashiadmin

imenbashiadmin

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا